GönderenKonu: istanbul polisine yeni silah  (Okunma sayısı 658 defa)

onlinepanda

  • Yetkilendirilmiş Üye
  • İleti: 196
  • Üyelik Tarihi: 29-10-2014
istanbul polisine yeni silah
Tarih : 29-10-2014 Saat : 14:37
istanbul polisine yeni silah
istanbul Emniyet Müdürlüğü önleyici Hizmetler şube Müdürlüğü`nde görevli polislere üç günlük eğitimin ardından elektroşok silahı dağıtıldı.
 
* 7 metreye kadar etkili silahlar başta kadına şiddet uygulayanlar olmak üzere oldukça çok suçluya karşı kullanılacak olan.
 
* Silahların en büyük ayrıcalığı hedefteki kişiyi 10 saniye sersemletmesi ve yürek hastalarına karşı herhangi bir menfi etkisinin olmaması
 
Polislerin uğradığı saldırılar ve karşı karşıya kaldığı zor hallerde kullanmak için Emniyet umumi Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı sebebi ile istanbul Emniyet Müdürlüğü`ne 20 elektroşok silahı gönderildi. Silahları kullanacak olan giderici Hizmetler şube Müdürlüğü personelinden 54 insana eğitim verildi. üç gün süren eğitimde polislere silahları yakındaki ve uzaktaki hedeflere karşı nasıl kullanacağı öğretildi. istanbul’da durdurucu Hizmetler şube Müdürlüğü Ekipleri’ne gönderilen 20 silah bugün kursu bitiren personele teslim edildi. Yetkililer, silahların bilhassa kadına şiddet olayları, rehin alma olayları, polise mukavemet, intihar benzeri başlıca olaylarda kullanılacağını belirtti. kullanması pratik olan silahlar 7 metreye kadar etkili. Polis, hedefteki kişiyi uyardıktan sonra lazerle şüphelinin üzerinde ateş edeceği noktayı belirliyor. Ateş edilecek noktanın on cm üstü ve altında boşluk olmaması gerekiyor. Boşluk olması durumunda silahın suçluya bir etkisi olmuyor. Tetiğe bastığında ise suçlu aldığı şok dalgalarıyla 10 saniye boyunca sersemleşiyor. Silahın yürek hastaları dahil kimseyi öldürmediği yalnızca sersemlettiği belirtildi. Silahlara takılan bir kameranın ise olay esnasında olan biten her şeyi kaydettiği öğrenildi.
 
istanbul Emniyeti tarafından bugün kullanımına başlanan silahın umumi nitelikleri ise şöyle;
 
-Elektroşok cihazları 7 metreye kadar etkili
 
-Hedef seçtiği kişiyi şok dalgalarıyla 10 saniye sersemletiyor
 
-Sudaki insan dahil hiç kimseye karşı öldürücü niteliği bulunmaz
 
-Bir kişiye 24 saat içinde 3 kereden fazla kullanıldığında ziyan verebilir
 
-Silahın üstündeki kamera yardımıyla atış anı kaydediliyor
 
-Kamera bir saate kadar kayıt yapabiliyor
 
-Silah elektrikle şarj olmakta
 
kelime sayısı: 263