GönderenKonu: Elektroşok cihazı devresi;  (Okunma sayısı 2158 defa)

Bilgin

 • Yetkilendirilmiş Üye
 • İleti: 74
 • Üyelik Tarihi: 07-10-2014
Elektroşok cihazı devresi;
Tarih : 07-10-2014 Saat : 15:46

Elektroşok cihazı devresi;

 

Elektroşok Devreleri

Elektroşok Devreleri; düşük gerilimden (ki bu genelde pil olur) yüksek gerilim oluştururlar.

 

Buradaki işleyiş şöyledir: Uygulanan kaynak gerilimi artırılırken, akım düşürülür.

 

Neticede yüksek gerilimli, düşük akımlı bir voltaj elde edilir.  

 

Örneğin; 9 voltluk ve 800 mA (miliamper)'lik bir kaynak gerilimi; 9000 volt'a çıktığında akım da aynı oranda azalır ve

 

Sonuç olarak:

9 V x 800 mA = 9000 V x 0,8 mA  olur.
Tabii bu ideal olandır (kayıpsız). Gerçekte bundan biraz daha düşük sonuç olabilir.

 

Tabii bu ideal olandır (kayıpsız). Gerçekte bundan biraz daha düşük sonuç olabilir.

Burada bilmemiz gereken nokta; giriş kaynak gücümüzün çıkış gücümüz ile aynı olduğunu bilmektir.

 

Yani aslında, fazladan birşey elde etmiş olmuyoruz, sadece birini istediğimiz ölçüde artırırken, diğer bileşeni aynı oranda düşürüyoruz. 


Bilgin

 • Yetkilendirilmiş Üye
 • İleti: 74
 • Üyelik Tarihi: 07-10-2014
RE:Elektroşok cihazı devresi;
Tarih : 07-10-2014 Saat : 15:47
Elektroşok cihazı devresi

onlinepanda

 • Yetkilendirilmiş Üye
 • İleti: 196
 • Üyelik Tarihi: 29-10-2014
Elektroşok Cihazlarına Genel Bir Bakış
Tarih : 02-11-2014 Saat : 20:21
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
50.000 volt olanları 2.1 mt. değerinde ve bu amper ederi oldukça düşük bir rakam. Tehlike sınırı 0.üç amper  bu gibi bir kıymet ki 2.1 metre bunun çok aşırı altı bir düzeyde. ancak gene de risk yoktur değil. Yüzlerce ölen insan var ve  taserdan ölenlerin genelinde neden,  göğüse nişan alınmış atışlar yada yürek rahatsızlığı olan insanlardan oluşmakta. Karın çevresi, sırt, kol ve bacak gibi bölgelere atışlar yapılması daha müsait görülebilmektedir. öteki yandan Stun Gunların ise öldürücü olabilme ayrıcalığı mevcut ancak bu şu biçimde. genellikle saldırgana karşı tutulan şok cihazı 1 saniye dahi temas ettirilemeden, şok cihazının uygulandığı şahıs bedenini kaçırır. ancak bilinçsizce deriye 3 saniye ve üzeri şok verilirse ciltte yanma, şok durumu hatta ölümler dahi meydana gelebilir.
 
 
 


onlinepanda

 • Yetkilendirilmiş Üye
 • İleti: 196
 • Üyelik Tarihi: 29-10-2014
Elektroşok Tedavisi şok Eder Mi?
Tarih : 02-11-2014 Saat : 20:24
 
Psikiyatride efsane olmuş tedaviler vardır. Bunların başında elektrokonvülsif terapi adını verdiğimiz EKT gelir. EKT’ ye halk arasında elektroşok ismi verilir. Adında şok ifadesinin bulunması bu tedaviden korkulmasına, kaçınılmasına ve gerçekle ilgisi olmayan mitlerin doğmasına neden olmuştur. “eğer bir insan bir defa psikiyatri kliniğine yattıysa, hele bir de şok tedavisi olduysa  bundan sonra iflah olmaz” benzeri bir yanlış inanış söz konusudur. Bu inanış filmlere de konu olmuş, psikiyatri servisleri korkunç bir şekilde tasvir edilmiştir. Başrollerini Jack Nicholson’ın oynadığı 1975 yapımı Guguk Kuşu bunlardan bir tanesidir. Filmde bir mahkum hapishaneden kurtulmak için psikiyatri kliniğine yatar ve oradan kaçmanın planlarını yapar. lakin buradaki baskıcı hemşire Rached, planlarını alt üst eder. Mahkûmt.kliniğin disiplinini bozar, hastaları provake eder, kaçma teşebbüslerinde bulunur. En son kendisini devamlı cezalandıran ve kötü muamelede bulunan hemşireyi boğmaya çalışır. Bu olaydan sonra mahkûm. “lobotomi” yani beynin belli bir bölgesinin çıkarılması ameliyatı uygulanır. Ameliyat sonrası kahraman tam bir yürür-gezer yani “zombi” halini alır.
 
 
 
 
şunu çok fazla iyi bilmek gerekir. Hekimlikte ilk prensip hastaya zarar vermemektir. hekim elektroşok kararını pratik olarak vermez. iyice düşünür, muhakeme eder, kar ziyan hesabı yapar, hastaya uygun olup olmadığına kanat getirir ve ondan sonra karar verir. Elektroşok tedavisinin geçici unutkanlık haricinde adlandırılan hiçbir tehlikeli yan etkisi yoktur. Bu unutkanlık da kaydedilmiş ayrıntıları değil de hastane yatma sürecinde yaşananları ihtiva eder. kıymetli bir hocam asistanken bana şunu söylemişti: “evladım eğer olur da bir gün bende ağır bir depresyon gelişirse, vasiyet ediyorum bana elektroşok yapın”. Bu hocamızın elektroşok tedavisine ne kadar inandığını ve bu tedavinin ne kadar etkili olduğunu göstermesi açısından ciddi bir anekdotdur. 

 1