GönderenKonu:  (Okunma sayısı 772 defa)

onlinepanda

  • Yetkilendirilmiş Üye
  • İleti: 196
  • Üyelik Tarihi: 29-10-2014
Tarih : 29-10-2014 Saat : 14:22

Elektroşok tabancaları saldırganda mühim bir hasar bırakmıyor ama caydırma etkisi gayet güçlü.

 
Elektroşok tabancalar 12 v elektirik ile çalışır ve kesintiniz olarak 4 dakika elektroşok verebilir.

Bir elektroşok tabancası ile vucuda 50 bin ile 200.000 bin v elektirik verilmekte lakin bu akım ölüme sebep olmamaktadır. 

Temel parçaları şarj ayakları , piller bir kondanstor, bir trafo iç kısımdaki elektrotlar ve boşaltıcı elektrotlar. 

 
Gerçektende dahice bir tasarım ve son derece etkili bir cihaz. 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Elektroşok tabancası ilk kez bir  Türkte denendi! 

 
Berlinde eşinin kendisini terk etmesinden sonra oturduğu apartmanın beşinci katından atlayıp intihar etmeye kalkışan Türk, Alman polisinin ilk kez kullandığı "Taser" isimli elektroşok tabancasıylaetkisiz bir hale getirildi.

Taserin ülkede ilk defa denendiği Türkün Durmuş K. adlı işsiz bir Türk vatandaşı bulunduğu ortaya çıktı.

İntihar etmeye kalktı Komşuların haberdar etmesi üzerine önceki gün olay yerine gelen polis, ilk kezTaser adı verilen elektroşok silahıyla Durmuş K.yı etkisiz bir duruma getirmiştir ve böylece hayatını kurtardı.

Almanyada ilk kez polisin bir müdahalesi esnasında kullanılan ve kalıcı etkisi olmayan silah, tetiğe basıldığında ucundan çıkan ve ince tellere bağlı olan 2 küçük okla elektrik vererek saldırganları kısa bir süre felce uğratıyor.

Bild gazetesi, 37 yaşındaki Durmuş K.nın, eşinin, 14 yıllık evlilikten sonra kendisini terk tmesi üzerine, oturduğu evin 5inci katına çıkıp intihar etmeye çalıştığını yazdı. Durmuş K. ise, "Eşimin geri gelmesini istedim. Bana güldü. Bu nedenle ölmek istedim" dedi.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Elektroşok cihazı tasarladı

 

ELEKTROSOK CIHAZI TASARLADI AKSARAY'DA BILGISAYAR TEKNOLOJILERI BOLUMU OGRENCISI METIN BORAN, KIZ ARKADASININ KAPKACA MARUZ KALMASINDAN ETKILENEREK, "KAPKACSAVAR" ADINI VERDIGI 10 BIN VOLT GERILIM UYGULAYABILEN, MADENI PARA BUYUKLUGUNDE ELEKTROSOK CIHAZI GELISTIRDI.

 

Aksaray'da Bilgisayar Teknolojileri Bölümü öğrencisi Metin Boran, kız arkadaşının kapkaça maruz kalmasından etkilenerek, "kapkaçsavar" adını verdiği 10 bin volt gerilim uygulayabilen, madeni para büyüklüğünde elektroşok cihazı geliştirdi

 

AKSARAY - Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Teknolojileri Bölümü öğrencisi Metin Boran, kız arkadaşının kaçkaça maruz kalmasından etkilenerek "kapkaçsavar" isminde 10 bin volt gerilim uygulayabilen elektroşok cihazı yaptı.

 

Metin Boran (28), iki kaç ay önce bir kişinin, kız arkadaşının çantasını çalmasına tanıklık etti.

Bu durumdan etkilenen Boran, kapkaçla mücadele bitirecek bir cihaz geliştirmek için kolları sıvadı.

Amerika'da polisler tarafından uygulanan Elektronik tabancalardan esinlenerek, 10 bin volt uygulayabilen "kapkaçsavar" ismini verdiği madeni para büyüklüğünde bir elektroşok cihaz geliştirdi.

 

Boran, bilekliğe takılan cihazın günlük hayatta kullanılmasıyla kapkaç olaylarının azalacağını öngörüyor.

 

Metin Boran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kız arkadaşının yolda yürüdüğü sırada kapkaça maruz kalmasına tanıklık ettiğini söyledi.

 

Bu durumdan hayli olumsuz etkilendiğini ifade eden Boran, "Arkadaşımın bir aylık bursu gitti, cep Telefonu kayboldu. Mağdur olduk.

Bu olumsuz durumun ardından, 'bir proje geliştirelim' dedik.

 

"Kapkaççılığı nasıl önleriz?.

 

Kapkaççılığın önüne geçen bir proje geliştirelim' dedik.

Yaptığım çalışmalar neticesinde kapkaççılığı önlemek için "kapkaçsavar" isminde bir cihaz geliştirdim" dedi.

 

Boran, geliştirilen cihazın 10 bin voltluk bir gerilim uyguladığını belirterek, şunları anlattı:"Amerikan polislerinin elektronik tabancalarından esinlenerek bu cihazı yaptım.

 

Bunu 'günlük hayatta nasıl kullanabiliriz?' diye düşündük. Daha sonra cihazı bir bilekliğe taktık.

Bilekliğin üzerinde 10 bin volt gerilim veren bir mekanizmamız var. Küçük bir pille çalışıyor. Cihazın bir düğmesi var.

Kapkaç olayı meydana geldiğinde, bu düğme ile kapkaççıya 10 bin volt gerilim veriyoruz. Kapkaççı şoka giriyor.

Cihaz, kapkaççıya fiziksel bir zarar vermiyor. Sadece engellemeye yönelik bir cihaz. Bu şekilde kapkaçı önlemiş oluyoruz.

"Cihazın 100 liralık bir maliyetle geliştirdiğini belirten Boran, cihazın farklı modellerinin yapılmasıyla maliyetinin en fazla 150-200 lira olacağını aktardı.

Kapkaç olaylarında kadınların daha çok biber Gazı kullanıldığını ifade eden Boran, "Kapkaççılar, biber gazına çözüm buluyor.

Biber gazı kullanıncaya kadar kapkaçı kaçıyor.

Bayanlar, biber gazını ceplerinde değil çantalarında taşıyorlar.

Kapkaççılar da direkt çantaları çalıyor. Geliştirdiğimiz cihazla kapkaçı engellemeyi düşünüyoruz" ifadelerini kullandı. (A.A)

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Katlanabilir 'demir cop' çağı başladı

 

Emniyet, AB ülkelerinde de kullanılan demir coplardan 5 bin tane satın alarak teşkilata dağıttı. Katlanabilir ve ses çıkaran coplar asayiş olaylarında kullanılacak

 

Emniyet Genel Müdürlüğü, (EGM), kamuoyunda çok tartışılan, "demir cop" kullanıma geçti. Bu kapsamda daha önce de air taser olarak adlandırılan elektro şok cihazları üzerinde araştırmalar yapan EGM, söz konusu eletro şok cihazına yönelik gerek kamuoyu, gerekse tıp dünyasından gelen tepkiler nedeniyle öncelikle "demir cop" uygulamasına geçti.

 

EGM'ye bağlı Asayiş Dairesi'nce yapılan araştırmalarında teleskopik cop olarak tanımlanan demir copların bazı AB ülkelerinde kullanıldığının anlaşılması üzerine 5 bin tane satın alındı. Katlanabilir özelliği bulunan demir copların açıldığında çıkardığı sesle caydırıcılık da sağlayacağı belirtildi.

 

61 kente verildi

Demir coplar, İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana başta olmak üzere 61 kentteki polis birimlerine gönderildi.

 

Demir copların kullanımı çerçevesinde dağıtımı yapılan kentlerdeki polislerin, "temel cop kullanımı", "insan hakları" ve "öfke kontrolü" konusunda eğitimden geçirileceği belirtildi. Ancak demir copların kullanma sertifikası olan polislere dağıtılacağı kaydedildi. Demir copların, polislere gerekli eğitim verilmeden satın alınması dikkati çekti. Demir copların sadece asayiş olaylarında polise direnenlere karşı kullanılacağı ve toplumsal olaylarda göstericilere karşı kullanılmayacağı belirtildi.

 

'Başına vurmayın' talimatı

 

Bu arada, EGM'ce yeni copların kullanımıyla ilgili özel bir genelge, il emniyet müdürlüklerine gönderildi. Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar'ın imzasıyla emniyet müdürlüklerine gönderilen genelgede, demir copların saldırganın başına, yaşamsal organlarına ve eklem yerlerine vurulmaması önerildi. Copun kullanımı sırasında saldırganın yalnızca kol ve bacaklarının "kas gruplarına", direnci kırmaya yetecek ölçüde müdahale edilmesi istendi. Genelgede, demir copların sadece eğitim alan, sertifikalı personelce eğitimlerde gösterilen şekilde kullanılabileceği belirtildi.

 

Elektro şok cihazı tartışma yaratmıştı

EGM, bir süre öce air taser adı verilen elektro şok cihazı almak için harekete geçmişti. Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar'ın talimatı sonrasında yapılan araştırmalarda, satın alınması istenilen elektro şok cihazlarının 6 amper gücü nedeniyle sağlık açısından sakıncalı olduğu anlaşılmıştı. Bu çerçevede, 2,5 amperlik elektro şok cihazı alınmasının daha uygun olacağı değerlendirmesi sonrasında EGM, 6 amperlik cihazın insan sağlığına yapacağı etki konusunda tıbbi görüş istemişti. Bunun üzerine söz konusu cihazın sakıncalı olduğunu belirten görüş verilmişti. Kılıçlar'ın, 2012'de verdiği talimat sonrasında yine EGM'ce, "zırh delici mermi" olarak bilinen, "hollow point"lerden alınmasına çalışılmış ancak kamuoyunun tepkisi sonrasında vazgeçilmişti.

 

Milliyet

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kurbanlıklara elektro şok müdahelesi!

 

Konyada kantara çıkmayan kurbanlıklara elektro şok cihazıyla akım veren hayvan sahipleri tepki çekti.

 

Konyanın Beyşehir ilçesinde, Soğla bölgesinde kurulan hayvan pazarında satışa çıkarılan kurbanlıkların ağırlıklarını öğrenmeden almak istemeyen müşteriler, Beyşehir Belediyesi tarafından hizmete sunulan kantardan yararlanıyor.


Kantara getirilen küçükbaş ve büyükbaş kurbanlıklardan bazıları huysuzluk yapıp kantara çıkmak istemeyince, hayvan sahipleri kurbanlıkları tartabilmek için hayvanların vücutlarına sopa vuruyor ve tekmeler atıyor.

Bu yöntemlerden sonuç alamayan bazı hayvan sahipleri ise yanlarında getirdiği elektro şok cihazıyla kurbanlıklara akım vererek kantara çıkartıyor.


Cihazın verdiği şokla kantar üzerinde yerinde kımıldamadan duran kurbanlık hayvan yine aynı yöntemle kantardan indiriliyor.

Çevredeki vatandaşlar ise kurbanlıklara eziyet edildiğini düşünerek olaya tepki gösterdi.

 

Kaynak: gazetea24.com

GAZETEA24

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Elektro şok cihazı ile bayıltıp kaçırdı!

İşadamının evli oğlu, 20 yaşındaki genç kızı elektro şok cihazıyla etkisiz hale getirdi. Ardından da kelepçeleyip kaçırdı.

 

İzmir Bornovalı işadamının 30 yaşındaki evli oğlu Serhat Ç., 20 yaşındaki genç kız E.A. ile arkadaşlık yapmaya başladı. 

 

KOMŞULARI İHBAR ETTİ 

Genç kız sevgilisinin evli olduğunu öğrenince, Serhat Ç'yi terk etti. Çılgına dönen Serhat Ç., genç kızı Çamdibi'nde zorla otomobile bindirip kaçırdı. Elektro şok cihazı ile genç kızı etkisiz hale getiren zorba, kelepçe takarak kızı Urla'daki yazlığına kapattı. Serhat Ç'nin evden çıkmasının ardından kendine gelen E.A. bütün penceleri panjurla kapalı evden imdat diye bağırarak yardım istedi. Sesi duyan komşular 155 polisi aradı. Olay yerine gelen polis, evin sahibine ulaştı. Benzin istasyonları bulunan işadamı Urla'ya gelerek kapıyı açtığında, polis korkunç manzara ile karşılaştı. Genç kızı elleri kelepçeli ve çıplak halde buldu. Serhat Ç. gözaltına alındı. 

Kaynak: Milliyet Gazetesi 21/09/2014

Milliyet

------------------------------------------------------------------------------------

 

Anne katili kız kardeşler davasında gelişme

İzmir'in Aliağa İlçesi’nde, anneleri Gülseren S.’yi bıçaklayarak öldüren ve toplam 30 yıl hapis cezası verilen Şeyda P. ve B.P. kardeşlerle ilgili mahkemenin gerekçeli kararı açıklandı.Kararda, genç kızların ifadelerinde anlattıkları gibi annelerinin yanında erkek olup olmadığını kontrol etmek için değil, öldürmek için saatlerini 06.00’ya kurdukları belirtildi.


SAATİ ANNELERİNİ ÖLDÜRMEK İÇİN KURMUŞLAR

Gerekçeli kararda, şu ifadeler yer aldı: “Şeyda P. ile B.P.’nin savunmalarının aksine ölü muayene ve otopsi tutanağı ile olay yerinde yapılan kamera kayıtlarında Gülseren S. kendi yatak odasında, ayakları karnına çekilmiş, yüzü yastık ile kapatılmış bir halde bulunmuş. Bu nedenle savunmalarının aksine Şeyda ve B.P.’nin yaptığı iş nedeni ile geç saatte yatan Gülseren S.’yi uyku halinde olduğu saat 06.00 sularında öldürmeye karar verdikleri, Gülseren S.’yi öncelikle elektro şok cihazı ile sersemletmek suretiyle 24 kez bıçakladıkları, yine maktulenin bağırmasını önlemek amacıyla yüzünü yastık ile kapattıkları tespit edilmiştir.” 

Kaynak: hurhaber.com 20.08.2014

Hürhaber Logo

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Şehir zorbası dehşet saçtı

Evli olduğunu öğrendiği için terk ettiği erkek arkadaşı Serhat Ç. tarafından kaçırılıp Urla'daki yazlığa kapatılan E.A'yı çığlıklarının duyulması üzerine olay yerine gelen polis ekipleri kurtardı

İzmir'de 30 yaşındaki Serhat Ç, evli olduğunu öğrenince kendisini terk etmek isteyen E.A'yı (20) kelepçeleyip kaçırdı. Elektro şok cihazıyla etkisiz hale getirdiği genç kızı, Urla'daki yazlığında bir odaya kilitledi. Serhat Ç'nin yaralanan bacağına pansuman yaptırmak için evden ayrılmasını fırsat bilen genç kızı çığlıkları kurtardı. Komşuların ihbarıyla olay yerine gelen polis, E.A'yı elleri kelepçeli ve çıplak olarak buldu. Şehir zorbası Serhat Ç, gözaltına alındı. 

Evli olduğunu sakladı

Bornova'da bir işadamının oğlu olan Serhat Ç, tanıştığı 20 yaşındaki E.A. ile çıkmaya başladı ancak iddiaya göre evli olduğunu aylarca sakladı. Evlilik hayali kuran genç kız ise gerçeği öğrenince Serhat Ç'yi terk etti. Ancak bunu kabullenemeyen Serhat Ç. genç kızın peşini bırakmadı. Önceki gün E.A, erkek kardeşini okuldan almaya giderken yolunu keserek zorla otomobile bindirip kaçırdı. 

Çantasında bıçak vardı

Ayrılık sürecinde tehdit edildiği gerekçesiyle çantasında bıçak bulundurduğu öğrenilen E.A, bu bıçakla Serhat Ç'yi bacağından yaraladı. Bunun üzerine Serhat Ç. yanındaki elektro şok cihazı ile etkisiz hale getirdiği E.A'nın ellerini de kelepçeleyip Urla'da babası H.Ç'ye ait villaya götürdü. Panjurları ve kapıları klitleyen Serhat Ç. kelepçeli kızı eve bırakıp yaralı olduğu için pansuman malzemesi almak üzere evden ayrıldı. 

Evin sahibine ulaştılar
Durumu fırsat bilen E.A. bağırarak yardım istedi. Tam o sırada villanın önünden geçen bir kadın yardım çığlıklarını duyunca 155 Polis'i aradı.
Polis yaptığı incelemede ses ve hareketlilik görmedi. Ancak ihbar edenin ısrarıyla polis, belediye kayıtlarından evin sahibi işadamı H.Ç'ye ulaştı. Urla'ya çağırılan işadamı, kendi anahtarıyla villanın kapısını açtığında polis şok manzara ile karşılaştı. Genç kızı kelepçeli ve çıplak halde buldu.
Şok yaşayan genç kız ailesine teslim edilirken yaralı halde bulunan işadamının oğlu Serhat Ç. gözaltına alındı. Geceyi gözaltında geçiren zanlı Serhat Ç. adliyeye sevk edildi. Serhat Ç, mahkemede serbest bırakılırken genç kızın yakınları ise zanlının serbest kalmasına isyan etti. FATİH ŞENDİL

Kaynak: yeniasir.com.tr 19/09/2014

yeniasır

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Kaçırılan kız çıplak ve kelepçeli bulundu!

 

İşadamının evli oğlu, 20 yaşındaki genç kızı elektro şok cihazıyla etkisiz hale getirdi. Ardından da kelepçeleyip kaçırdı.

 

İzmir Bornovalı işadamının 30 yaşındaki evli oğlu Serhat Ç., 20 yaşındaki genç kız E.A. ile arkadaşlık yapmaya başladı. 
 

KOMŞULARI İHBAR ETTİ 
 
Genç kız sevgilisinin evli olduğunu öğrenince, Serhat Ç'yi terk etti. Çılgına dönen Serhat Ç., genç kızı Çamdibi'nde zorla otomobile bindirip kaçırdı. Elektro şok cihazı ile genç kızı etkisiz hale getiren zorba, kelepçe takarak kızı Urla'daki yazlığına kapattı. Serhat Ç'nin evden çıkmasının ardından kendine gelen E.A. bütün penceleri panjurla kapalı evden imdat diye bağırarak yardım istedi. Sesi duyan komşular 155 polisi aradı. Olay yerine gelen polis, evin sahibine ulaştı. Benzin istasyonları bulunan işadamı Urla'ya gelerek kapıyı açtığında, polis korkunç manzara ile karşılaştı.
 
Genç kızı elleri kelepçeli ve çıplak halde buldu. Serhat Ç. gözaltına alındı.

Medya Faresi | Haberin Doğru Adresi

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

CES 2014: Yellow Jacket'dan iPhone 5 ile 5S'i şok cihazına çeviren yeni kılıf.

 

Teknolojinin geldiği son noktayı gördüğümüz CES 2014 fuarı kapsamında tanıtılan ilginç ürünlerin başında gelen Yellow Jacket'ın yeni kılıf modeli, iPhone 5 ile iPhone 5S'i şok cihazına çeviriyor.

 

Daha önce iPhone 4 / 4S için de benzer bir kılıf hazırlayan Yellow Jacket, CES 2014 fuarında tanıttığı yeni ürünüyle ise artık iPhone 5 ile iPhone 5S sahiplerini de koruma altına alabiliyor. Üzerinde bir elektro şok cihazı yer alan kılıf, 650,000 volt gücünde bir enerji verebiliyor ve pembe, kırmızı, mavi, yeşil ve gri olmak üzere beş farklı renk seçeneğiyle elde edilebiliyor. Kılıfın sersemletici silah kısmı istenirse çıkartabiliyor, LED ışık sistemiyle kılıfın enerji düzeyi devamlı olarak kontrol edilebiliyor ve aynı zamanda dahili bataryasıyla telefonları da şarj edilebiliyor.

 

Satış fiyatları açıklanmayan iPhone 5 ve iPhone 5S uyumlu Yellow Jacket kılıfların, 2014 kış aylarında satışa sunulacağı açıklanan bilgiler arasında.

Kaynak: donanimhaber.com

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Elektroşok tabancası öldürücü olabilir dikkatli olmak gerek!

Geçen hafta gazetelerde istanbul’da bazı polislere dağıtılan elektroşok aletinin yürek hastaları dahil kimseyi öldürmediği, sadece sersemlettiği yazıyordu. oysa, bu iddianın aksini düşündüren olgular ve öldürücü etkisi olabileceğini belli eden bilimsel veriler var...

 
Geçen hafta cuma günü gazetelerde istanbul Emniyet Müdürlüğü durdurucu Hizmetler şube müdürlüğünde görevli polislere elektroşok aleti dağıtıldığı haberi yer aldı. Kolluk kuvvetlerinin öldürücü yahut ağır yaralayıcı güç kullanılmadan, saldırgan bir kişiyi denetim altına alabilmek için tercih ettiği silahlardan birisi olan elektroşok tabancası 10 yıldır dünyanın oldukça çok ülkesinde kullanılıyor.

“Elektronik kontrol cihazı” olarak adlandırılan bu silahın amacı, kalıcı bir iz veya maluliyete yol açmadan geçici bir süre için kişiyi etkisiz bir duruma getirmektir.Milliyet gazetesinde yayımlanan ‘TRT-Haber’ kaynaklı yazının sonunda, “Silahın yürek hastaları dahil kimseyi öldürmediği, sadece sersemlettiği” yazıyordu.

Bu kati anlatım, mutemelen silahı üreten firmanın satış broşüründen alınmış olsa gerek. sebebiyse, bu iddanın aksini düşündüren olgular ve elektroşok silahının nadir de olsa öldürücü olabileceğini gösteren bilimsel veriler var.

 
Duvara yazarken öldürüldü18 yaşındaki Reefa bir kaç yıl öncelikle ailesiyle birlikte Kolombiya’dan Amerika’nın Miami şehrine göç etmişti. Resim yapmaya düşkün ve sanatçı ruhlu bir gençti.

Renkli duvar yazıları ve resimleri yapmayı seviyordu. altı Ağustos sabahı boş ve harap eski bir McDonald dükkânının duvarına yazı yazarken polisler geldi.

Reefa kaçmaya çalıştı.Polisler elektroşok silahıyla durdurdu. ama, yerde hareketsiz yatan genç kendine gelmeyince bir şeylerin yolunda gitmediği anlaşıldı.

Sıhhat ekibinin müdahaleleri de, hastanenin acil servisindeki çabalar da yarar vermedi.

Genç adam ‘kimseyi öldürmeyen’ elektroşok cihazıyla vurulduktan sonra yaşamını yitirdi.Yapılan otopside ölüme sebep olacak bir hastalık, alkol ve uyuşturucu izine rastlanmadı. şimdi acılı ailesi, ne polisi ne de başkasına bir tehdit oluşturmayan, elinde boya fırçasından öteki silahı olmayan bu çelimsiz gencin durdurulması için elektroşok silahını ateşlemeye gerek mevcut mıydı diye soruyor.

 
Elektroşok silahı tetiği çekildiğinde ucunda iğne olan 2 uzun teli hızla fırlatıyor. iğneler hedefteki bireyin vücuduna saplanınca teller aracılığıyla gelen elektrik akımı kas kasılmalarına ve ağrıya yol açarak saldırgan kişiyi etkisiz hale getiriyor.

 
5 saniyede 50 bin volt

 
Amerika Birleşik Devletleri’nde ‘Taser’ adlı bir şirketin ürettiği bu silah tetiği çekildiğinde ucunda iğne olan iki uzun teli hızla fırlatıyor. iğneler hedefteki bireyin vücuduna saplanıyor.

Vücuda evvela 50 bin voltluk bir şok, sonra 5 saniye süreli elektrik akımı veriliyor. Sıkıştırılmış nitrojenin yarattığı itici güçle gayeye giden iğnelere bağlı olan teller tetik çekildiği sürece elektrik akımını taşımaya devam ediyor.i

İki iğneden gelen elektrik akımı şiddetli bir adale kasılmasına ve ağrıya yol açtığı için vurulan kişinin direnmesine imkân kalmıyor.

Elektrik akımı verildiği sürece kas kasılmalarıyla sarsılan kişi ancak akım kesildikten sonra istemli hareketler yapabiliyor.

 
ABD’de 500 kişi hayatını kaybetti

 
Elektroşok silahının ne sıklıkla ölüme yol açtığı hakkında elimizde kati bilgiler bulunmamakta. Uluslararası bağış örgütü’nün topladığı veriler göre 2001 ile 2012 içinde Amerika Birleşik Devletleri’nde elektroşok silahıyla vurulduktan sonra 500 kişi hayatını kaybetti.

Bazan derhal şoku yedikten sonra, bazan de mahpushane hücresinde ölen kişilerin çoğunda elektrik şokunun doğrudan ölüme yol açtığını söylemek olası değil. fakat, düşündürücü örnekler az da değil.

işte bunlardan ikisi:Kaliforniya’da trafik kurallarına uymadığı için durdurulan 43 yaşında bir adam, arabasından çıkıp polise itiraz edip direnince, 3 polisin ateşlediği elektroşok tabancalarıyla etkisiz bir duruma getirilmeye çalışılırken öldü. şimal Karolina’da bisikletli bir adamın dur ihtarına uymayan genç, polisin silahından gönderilen şokun tesiriyle bisikletten düşüp öldü. Sonradan genç adamın duyma özürlü bulunduğu anlaşıldı.

 
Bilim ‘öldürücü olabilir’ diyor

 
Elektroşok silahından çıkan tellerin ucundaki iğneler göğsün önüne saplanırsa yüksek elektrik enerjisi kalbin vurularını düzenleyen elektrik sistemini altüst ederek öldürücü çarpıntılara yol açabilir.

 
Kalbin darbe ritminin bozukluklarını araştıran elekrofizyoloji uzmanlık dalının kurucularından, ünlü ve saygın bir hekim olan Douglas Zipes geçen yıl bir bilimsel dergide bu konuya fer tutacak bir makale yayınladı.

Zipes elektroşok silahının etkisiyle hayatını kaybedenler için açılan davalarda ailelerin lehine profesyonel olarak mahkemede tanıklık yaptığı 8 kişinin tıbbi dosyalarını ayrıntısıyla incelemiş. ölümlerin elektroşoka bağlı olduğu kanısındaÇoğu genç ve bilinen rahatsızlığı olmayan bu kişiler elektroşoka maruz kaldıktan hemen sonra fenalaşıp bilinçlerini kaybetmiş. hadise yerine gelen sağlık ekibinin çektiği EKG’ler, çoğu insanda kalbin ölümcül bir elektriki fırtına arasında olduğunu gösteriyor.

 
Kalbi direkt etkiliyor Dr. Zipes elektroşok silahıyla ölüm riskini artıran etkenlere dikkat çekiyor.

Atılan iğnelerin göğsün önüne isabet etmesi silahtan gelen elektrik akımının kalbi etkilemesini kolaylaştırıyor.

Ölüm riskini azaltmak için göğüsten uzağa nişan alınması gerekiyor. Bir başka ciddi nokta da geri arda verilen elektrik akımının yarattığı risk, ölümle sonlanan birçok hadisede hayatını kaybedenlerin geri arda, ya da devamlı elektrik akımına maruz bırakıldıkları anlaşılıyor. kişinin altta yatan bir kalp rahatsızlığı varsa, bir şokun bile ölüme yol açabileceğini unutmamak da fayda mevcut.

 
Tartışma sürüyor Sözünü ettiğim bilimsel makale üretici kuruluş sebebi ile eleştiri yağmuruna tutuldu. Dr. Zipes ölenlerin ailelerinin davalarında profesyonel şekilde görev aldığı ve bundan mali fayda sağladığı için tarafsız olmadığı gerekçesiyle karalanmaya çalışıldı.

Zipes’ın uyarılarının ciddiye alınması gerektiği görüşünde olan bilimsel çevreler ise bazı noktaların önemini vurguluyorlar:

Elektroşok silahının güvenliğinin sınandığı tecrübe koşullarıyla, heyecan ve korkunun dorukta bulunduğu çatışma ortamının aşırı değişik olduğunu belirtiyorlar, birçok etkenin elektrik akımının kalp üzerine etkisini artırabileceğini hatırlatıyorlar.

Etkisizleştirilmeye çalışılan birçok insanın aldığı alkol ve uyuşturucu maddeler nedeniyle öldürücü çarpıntılara eğilimlerinin arttığını söylüyorlar. çatışma ortamındaki bireyin kanında kalbin hassasiyetini artıran adrenalin benzeri stres hormonlarının yüksek düzeyde olduğunu ekliyorlar.

Ne yapmalı?

Polisin tehdit yapan bir kişiyi nasıl etkisiz hale getirip yakalayabileceğine bir kaç saniye içinde karar vermesi gereken durumlarda ateşli silahı yerine elektroşok cihazına el atması nebati ki akla yatkın.

Buna karşılık, riskin yüksek bulunmadığı hallerde ilk kullanılacak yöntem şekilde da görülmemesi o kadar makul ve gerekli. sebebiyse, “Silahın kalp hastaları dahil kimseyi öldürmediği, sadece sersemlettiği” iddiası doğru değil.

18 yaşındaki Rafee’nin ölümü benzeri trajedilerin önlenebilmesi için polislere eğitimleri sırasında, elektroşok silahının ender de olsa direkt veya dolaylı şekilde ölüme yol açabileceği anlatılmalıdır.

Elde olan veriler, art arda ve ya sürekli şok vermenin, iğneleri göğsün önüne saplamanın ölüm riskini artırdığını ve kaçınılması gerektiğini gösteriyor.

Elektroşok,  kullanılan insanlarda bilinç kaybına yol açarsa derhal müdahale edebilmek için bilgi, beceri ve donanıma sahip olunması da aşırı önemli. 

 
Göğsün önüne isabet eden iğneler ve geri arda verilen şoklar, elektroşok aletinin ölümcül olma riskini artıran en mühim etkenler olarak biliniyor.

 
Son söz: Orantısız güç kullanıldığında öldürücü olabilecek elektroşok cihazı ateşli silah yerine kullanıldığında hayat kurtarıcı olabilir.
Milliyet

---------------------------------------------------------------------------------------------------

İngiltere`nin kuzeyindeki Cumria sahasında polisin biber gazı ve 50 bin volt gücündeki elektroşok tabancası (Teaser) ile 3 kez müdahale ettiği vücut geliştirme şampiyonu öldü.

Ülkede son senelerde emniyet görevlilerince kullanması gittikçe yaygınlaşan şok tabancaları ile suçluların zarar verilmeden geçici şekilde durdurulmasının mümkün bulunduğu iddia ediliyordu.

Ancak Cumria`da yaşanan olayda bu tabanca ile müdahale edilen vücutçunun hayatını kaybettiği açıklandı.

POLiS İLK DEFA KULLANDI

 
Cumbria`nın Barrowin Furness kasabasında meydana gelen olayda, kriminal zarar şüphesiyle gözaltına alınan 27 yaşındaki Dale Burns, polislere karşı koyduğu sırada önce biber gazı ardından da "taser" olarak adlandırılan elektroşok tabancası ile üç kez müdahaleye maruz kaldı.

Polisin 50 bin volt gücündeki şok tabancasıyla müdahale ettiği Burns`un, hastaneye götürülürken yolda öldüğü belirtildi.

Şok tabancaları öldürücü olmayan silahlar şekilde sektöre sürülen cihazlardan en önemlilerinden bir tanesi olarak gösteriliyor.

İnsanı öldürmeden etkisiz bir hale getirmeyi hedefleyen bu silah yardımı ile, ölüm oranlarının düştüğü iddia ediliyordu.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Elektrikli şok!

Polisimiz iyice silahlanıyor. Biber gazından sonra şimdi de teknoloji harikası bir silaha kavuştu: Elektrikli şoka uğratan tabancalara!

Dün bulabildiğim tüm kaynaklardan bu \"oyuncak\"la tanışmaya çalıştım. niteliklerini ve meselesinde konuşulanları okudum.


internette bulduğum bir videoda bu elektroşok silahla talim yapan yabancı polislerin gülmekten kırıldığını gördüm. Aralarında bir \"av\" var; ötekiler elektroşok tabanca ile ona ateş ediyorlar; kurban feryat atarak yere yığılıyor ve bir süre kendine gelemiyor; \"avcılar\" ise kahkahalar atarak eğleniyorlar.


Gerçekten de \"zevkli\" bir oyun olsa gerek. Lazerli tabancanla yakın mesafeden nişan alıyorsun. al yeri \"hedef\"in uygun bir yerine yerleştirip tetiğe basıyorsun. Adam elektrik çarpmışa dönüyor (!) ve bilincini kaybediyor.

Memleketimiz, şahıs başına düşen polis sayısına göre, Rusya\`dan sonra dünyada ikinci geliyor.
Böyle bir cüsseye sahip olan Türk polisinin Amerikalı meslektaşından ne eksiği var!

Devlet büyüklerimiz bu düşünceyle, polislerin ABD\`de yaklaşık 40 yıldır (Avrupa\`da o kadar olmasa da epeydir) kullandığı elektroşok tabancasını ülkemize getirme kararı almış.


İlk partide ithal edilen 40 (bazı kaynaklara göre 100) tabancayla istanbul ve Ankara Emniyet Müdürlüğü`nde görevli 54 polis 3 gündelik eğitim görmüş. "Elektrikli silah eğitimi" saha polislerden herhangi bir tanesi bugünden itibaren siftahı yapabilir. Bakalım hangi "talihli yurttaşımız" silahın ilk hedefi olacak!.. "Pilot bölge" seçilen bu iki ildeki denemelerin sonuçları "olumlu" bulunursa elektroşok silahlardan ne kadar alınacağını bilmiyoruz.
Silahın niteliklerini okurken aklıma bir bölümü arkadaşım olan yüzlerce insanın geçtiği polis tezgâhlarında "yasadışı elektroşok " verilerek yapılan korkunç işkenceler geldi. Bugün her şey ayrıcalıklı doğal; "ileri demokrasi" ve "paketli özgürlükler" döneminde elektrik de yasallaşıyor.

Bakın, elektroşok tabancasının ne bu gibi özellikleri var:

7-10 metrelik mesafede kullanılırsa hedefindeki kişiyi şok dalgalarıyla 10 saniye kadar sersemletiyormuş. Bazı kaynaklar, 2-3 hatta 5 dakikalık baygınlıktan söz ediyor. (ancak bundan haberi olmayan kimi kişilerin belirtilen süre haddini epeyce aştıkları durumlar da oluyormuş, söylentilere bakılırsa.)
- Sağlığa önemli ve kalıcı zarar vermediği vurgulanıyor. Hatta yürek hastalarına ve sudaki insana bile uygulanabiliyormuş. (Sanki ilaçtan bahsediliyor, değil mi?)
- fakat abartıp da aynı kişiye 24 saat içinde 3 kezden çok kullanılmaması salık veriliyor. (Bu nasıl sağlanacak acaba? örneğin, bir defa vurulan yeşil, ikincide sarı, üçüncüde al boyayla mı boyanacak?)
- Silahın üstündeki kamerayla atış hatıra kaydediliyormuş ve bir saate kadar kayıt kapasitesi varmış. (Kritik bir durumda bu kayıtların \"kaybedilmesi\" özelliğini de isterseniz manuel olarak ekleyebilirsiniz herhalde.)
- Değiştirilebilir pil kullanılan silah, elektrik yardımıyla rahatça şarj oluyormuş. (Kurşun sarfiyatı falan bulunmamaktadır ve şarj ucuz, bu da güzel!)

Yetkililer, bu silahların toplumsal tepkilerle ilgili olarak değil, kadına şiddet girişimi, rehin alma, intihara teşebbüs ve polise mukavemet gibi olaylarda kullanılmasının düşünüldüğünü belirtiyorlar. (bilhassa "polise mukavemet" kısmı epeyce "enerjik bir madde"; burada sadece elektrik enerjisinden söz etmiyoruz bitkisel.)
bununla beraber polis; hırsızlara, tinercilere, "dur" ihtarına uymayan şüphelilerle bıçaklı ve palalı saldırganlara karşı da bu elektroşok tabancaları kullanabilecekmiş...
amaç, gene oldukça "insani": "Orantısız kuvvet kullanmak"ndan ve ölümlerden kaçınılması olarak açıklanıyor. (Biber gazı da "kurşun yerine, daha orantılı" diyerek yürürlüğe sokulmuştu, hatırlarsanız.)
ancak internette, 126 ülkede kullanıldığı belirtilen söz konusu elektroşok silahlarla bugüne kadar 544 insanın hayatını kaybettiği, Uluslararası af örgütü`nün 2008 raporuna göre, bu silah sebebiyle 2001-2008 arasında ABD`de 334, Kanada`da ise 25 kişinin öldürüldüğü gibi hassas haberler de yer alıyor.
Bu silahla ilgili şekilde Meclis`te içişleri Bakanlığı`nın cevaplaması için soru önergesi verilmiş durumda. önergede, "elektro dalgaların kişiye zarar vermediğine dair hangi teknik ve tıbbi raporlar alınmıştır?", "şokun doz ayarı nasıl yapılıyor, belirlenen doz miktarının aşılması şeklinde ne olacaktır?" ve "göz, ağız, kulak, gırtlak, jenital bölge benzeri hassas yerlerden yanlışlıkla vurulma zorunda insan vücudunda nasıl bir tesir oluşmaktadır?" bunun gibi sorular mevcut.
 
Memleketimiz insan Hakları Vakfı (TiHV) Başkanı ve Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. şebnem Korur Fincancı, Bianet`te bu silahlarla ilgili şekilde şöyle diyor:


- Vücutta elektrik akımının ölüme yol açma riski yüksek. Nereye isabet ettiği önemli. Kalbe ziyan verebilir,  birden kasılmalara, solunum yetersizliğine neden olabilir. Kasılmalarla beraber kontrolsüz bir şekilde yere fikir yaralanmalara, hatta kafa travması ile ölüme sebep olabilir.
TiHV umumi Sekreteri Metin Bakkalcı ise ekliyor:
- Türkiye’de bilhassa 2005’cilt sonraki yasal düzenlemelerle, özel olarak da 2007’deki Polis vazife ve Selahiyat Kanunu`ndaki değişikliklerle güvenlik güçleri, kullanıcılarını direk öldürme yetkisini de içerecek şekilde olağanüstü yetkilerle donatıldı.
Biliyorsunuz, kısa zaman evvela, çok sayıda aydının önüne "büyük gündem" olarak sürülen "Demokratikleşme Paketi"nin olumlu yönlerini (de) saptamakla uğraştığı bir sırada, sessiz sedasız bir üslupla polise, “sırf fiil yapma ihtimali" bulunduğu varsayılan yurttaşları, hâkim ve savcı alakayı yapılmaksızın, 24 saate kadar gözaltına alma yetkisi veren "sıkı bir paket" çıkarıldı.
Velhasıl, Gezi Parkı sürecinde "destan yazdığı\" iddia edilen polis, güçlendikçe güçleniyor.
şimdi de biber gazının yanı sıra eline elektrikle şok eden tabancaları alıyor.
Ne diyelim... Yeni silahlar, vatana ve millete hayırlı olsun!..

----------------------------------------------------------------------------

ELEKTRO ŞOK TABANCASI

Pile gerek bulunmamaktadır 220 volt la direk 1 saat te şarj olur tek şarzda 200 çakım garantisi.türkiyede ilk.

 
Emniyet butonludur. diğer hiçbir cihazda emniyet butonu bulunmaz.

Yeni Model !!!Garantili ve patentli..öteki cihazlar gibi çok fazla kaba değildir, çantanızda ,cebinizde,aracınızda rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

 
1 şARZDA 200 çAKıM GARANTiSi. sanayi VE TiCARET BAKANLığıNDAN ONAYLıDıR. 

Elektro şok Tabanca ile TEHLiKEYE SON Daha düne kadar casusluk filmlerinde gördüğümüz \"Elektro şok\" bundan böyle türkiyede.Bu cihaza fazla söylenecek hiç bir söz bulunmamakta. bugünlerde yaşanan o kadar kapkaç,hücum, ve benzeri olaylar oluyorki bazan şahsi savunma becerilerimiz yetersiz kalıyor, peki ya ölümcül etkisi olan tabancalar... bunlar daha tehlikelisi , hem kullanan hemde mecburi konumdada olsa kullanılan insanlar için ölümcül tehlikesi bulunduğu için çok fazla teklikelidir.halbuki \"Elektro şok \"Ruhsat,fatura yahut benzeri bir prosodür gerektirmeden ölümcül etkisi olmaksızın kendinizi rahatlıkla ve kolaylıkla koruyabileceğiniz savunma silahıdır.1996-2003 Yılları içinde ABD\`de satılan en iyi güvenlik amaçlı silahtır. ABD\`de yaşayan her üç aileden bir tanesi bu cihazla korunmaktadır. hiç bir masraf gerektirmez yalnızca şarj edinSavunma Cihazı olarak kullanabileceğiniz bu tabanca anahtarına bastığınızda 500.000 volt elektrik vererek tehlikeden korunmanızı sağlar.kişiye yada hayvanlara münasebet etmesi şeklinde geçici baygınlık geçirmesine sebep olur. ölümcül etkisi yok,Evinizde,işyerinizde çantanızda,cebinizde, arabanızda tehlikelere karşı her zaman yanınızda taşıyabilirsiniz. Taşınması ve kullanılması yasaldır hiçbir prosödür gerektirmez. Herkes yönünden kullanılabilir.Elektro şok Tabanca dünya standartı kabul edilen 20 mikroamper ölçülerinde test edilerek üretilmiştir. kesinlikle öldürücü etkisi bulunmamakta.

Unutmayınız bu cihaz sırf savunma ve güvenlik amaçlı kullanılır.

Dikkat :
Cihazı LPG ya da bu gibi yanıcı patlayıcı maddelerin yanında çalıştırmayınız. çocuklardan uzak tutunuz. Cihazın kullanım sorumluluğu alıcıya aittir. Türkiyede ilk.

 
Emniyet butonludur. diğer hiçbir cihazda emniyet butonu bulunmamakta.ayrıca şarzlıdır pil derdine son !

tw800 elektroşok cihazı stun gun